Agencija za sprječavanje korupcije

Reagovanje ASK na tekst objavljen u dnevnom listu „Dan“ pod naslovom „Funkcionere disciplinuju i kažnjavaju opomenama“

19. februar 2020.

Povodom netačnih navoda objavljenih u dnevnim novinama “Dan”, dana 19. februara 2020. godine, na strani 8 u okviru teksta pod nadnaslovom “ASK uporno odbija da bude represivnija u sankcionisanju lica koja krše Zakon o sprječavanju korupcije”, naslovom „Funkcionere disciplinuju i kažnjavaju opomenama“ i podnaslovom „Opomena nije kazna, sam zakon je opomena da nešto ne smijete raditi, a ako ipak uradite, onda kazna mora biti izrečena“, ASK dostavlja reagovanje u cilju potpunog i tačnog informisanja javnosti.

Za reagovanje i pobijanje navoda iz predmetnog novinskog članka nije potrebno ići dalje od njegovog nadnaslova, naslova i podnaslova. ASK sa žaljenjem konstatuje da su dnevni list koji prati rad ovog organa od njegovog osnivanja, i sagovornik ovog lista koji je pravnik sa položenim pravosudnim ispitom, obmanuli javnost i stvorili pogrešnu sliku o radu ASK, netačnim i pravno neukim navodima o tome kako se primjenjuju odredbe Zakona o sprječavanju korupcije prema licima koja krše odredbe istog u oblasti sprječavanja sukoba interesa i prijavljivanja prihoda i imovine.

Prije nego što ste optužili ASK da je nedovoljno represivna i da javne funkcionere kažnjava opomenama, trebalo je da pročitite samo jednu odredbu Zakona o sprječavanju korupcije, odnosno član 42 koji propisuje da će se povreda tog zakona od strane javnog funkcionera utvrđena pravosnažnom odlukom ASK smatrati nesavjenim vršenjem javne funkcije, o čemu ASK obavještava organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši funkciju i organ koji ga imenuje, radi pokretanja postupka razrješenja, suspenzije ili disciplinske mjere.

Dakle, ASK odlukom utvrđuje da je javni funkcioner prekršio zakon, a mjera protiv tog javnog funkcionera se izriče pred drugim organima u postupku razrješenja, suspenzije ili disciplinske mjere (u koje mjere spada i opomena, u skladu sa važećim propisima), koji je potpuno odvojen u odnosu na postupke vođene pred ASK. Pošto tvrdite da ste članak pisali na osnovu spiskova koje je objavila ASK, možda niste uočili naslov tih spiskova: „Razrješenja, suspenzije i disciplinske mjere od strane organa vlasti na osnovu odluka ASK“.

Nijeste se sjetili ni toga da ste u decembru objavili članak o dokumetu koji vam je dostavljen od strane Savjeta ASK, odnosno o dokumentu radne grupe ASK za analizu propisa iz nadležnosti ovog organa u kojem je Savjet ASK proaktivno istakao potrebu dopune Zakona o sprječavanju korupcije uvođenjem obaveze donošenja podzakonskih akata o načinu postupanja organa vlasti, kojima se detaljno reguliše postupanje po odlukama ASK, u cilju daljeg unapređenja efikasnosti primjene tog zakona.

Nadalje, u cilju potpunog informasanja javnosti, u istoj objavi ASK na koju se pozivate (koja se odnosi na postupke ASK u IV kvartalu 2019. godine), navedeno je da je u tom kvartalu ASK u skladu sa onim što jesu njene zakonske nadležnosti nadležnim sudovima podnijela 84 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka i izdala 20 prekršajnih naloga, te da su sudovi u tom periodu izrekli novčane sankcije u iznosu od 22.840€ i da je ASK realizovala prekršajnih naloga u iznosu od 5.140€, što demantuje tvrdnje o navodnoj „popustljivosti“ ASK.

Sa svih navedenih razloga, u predmetnom novinskom članku ASK ne prepoznaje motiv doprinosa istinitom informisanju javnosti, već isključivu namjeru nastavka diskreditacije rada ovog organa i njegovih službenika, u cilju kreiranja negativnog stava javnog mnjenja i sticanja lakih političkih poena. Stoga vas molimo da objavite ovo reagovanje u cilju istinitog i potpunog informasanja o predmetnoj temi.

Agencija za sprječavanje korupcije

Novosti