Agencija za sprječavanje korupcije

ASK organizovala radni doručak sa predstavnicima diplomatskog kora i medija

8. decembar 2021.

Duboko posvećena ispunjenju svoje misije, zaštiti javnog interesa i afirmaciji vladavine prava, Agencija za sprječavanje korupcije je 8. decembra, u susret obilježavanju Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, organizovala radni doručak sa predstavnicima diplomatskog kora i medija.

„Integritet nije nešto što vam je samo po sebi dato, integritet je nešto što dolazi napornim radom i kredibilnim djelovanjem“, poručio je predsjednik Savjeta Agencije Momčilo Radulović.

„U Agenciji smo dostigli nivo kada možemo sa ponosom da kažemo da smo ostvarili cilj: integritet, zasnovan na našim rezultatima.“

Direktorica Agencije Jelena Perović kazala je da moto ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije „Tvoje pravo, tvoja uloga: Kaži ne korupciji“ ukazuje da svaki član društva može da utiče na ostvarenje zajedničkog cilja, da snaženjem ličnog i profesionalnog integriteta razvija ambijent u kome će se korupcija doživljavati kao kočničar sveukupnog napretka, i da se tim naporima snaži i otpornost društva da se suprotstavi toj boljci.

„Raduje nas što je našu reformsku orijentaciju i rezultate prepoznala i uvažila i medijska zajednica, koju doživljavamo i kao korektivni faktor i važnog partnera u prevenciji i otkrivanju korupcije, ali i u oblasti promocije i afirmacije najviših etičkih vrijednosti i principa dobrog upravljanja“, naglasila je direktorica.

U prvih devet mjeseci 2021. godine, Agencija je zaprimila 9.564 izvještaja o prihodima i imovini po različitim osnovama i sve ih administrativno i tehnički provjerila. Što se tiče tačnosti i potpunosti podataka, provjereno je 649 izvještaja, odnosno 73,4 odsto, od 884 koliko ih predviđa Godišnji plan provjere.

Na osnovu kontrola pokrenuta su 154 prekršajna postupka protiv bivših javnih funkcionera zbog nedostavljanja izvještaja u roku od 30 dana od prestanka javne dužnosti, te 91 postupak protiv javnih funkcionera koji su stupili na dužnost, a nijesu dostavili izvještaj u zakonskom roku od 30 dana. Ti podaci svjedoče o neselektivnom radu Agencije.

U oblasti kontrole finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja kontrolisano je 3.714 dostavljenih izvještaja obveznika Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, 131 u vezi sa redovnim radom i 3.583 u vezi sa izbornim kampanjama.

Agencija je u prvih 9 mjeseci 2021. zaprimila 110 prijava zviždača, značajno više u odnosu na kompletnu 2016 (56), 2017 (69) i 2020. godinu (75), a na godišnjem nivou 2018. i 2019.

„Posebno značajno je što je od ukupnog broja prijava zviždača samo 26,4 odsto podnijeto anonimno“, predstavljajući rezultate rekla je Milena Kustudić, samostalna savjetnica u Odsjeku za edukaciju, istraživanja, kampanje i analitiku.

„Agencija je okončala 27 postupaka po prijavama zviždača i kod njih 11 utvrdila postojanje ugrožavanja javnog interesa.“

Načelnica odjeljenja za međunarodnu saradnju, standarde i odnose sa medijima Marina Mićunović naglasila je koliko su, od osnivanja Agencije, međunarodni partneri ekspertskom podrškom i donacijama doprinijeli kvalitetnim rezultatima ove institucije.

Poseban fokus stavljen je na podršku i konkretnu pomoć tokom 2021. godine, koju su pružali Delegacija Evropske unije, Savjet Evrope, Svjetska banka, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori i Regionalna antikorupcijska inicijativa (RAI).

Agencija za sprječavanje korupcije

Arhiva novosti