Agencija za sprječavanje korupcije

Izlaganje direktorice ASK Jelene Perović na radnom doručku

Posvećeno radimo na tome da svakog dana ostvarimo makar po jednu malu pobjedu. Svaka od tih pobjeda je korak dalje u jačanju ambijenta vladavine prava i usvajanju pravila ponašanja i standarda koji će doprinijeti putu našeg društva ka krajnjem strateškom cilju, ulasku u Evropsku uniju.
6. jul 2022.

Za nepune tri sedmice, 24. jula, navršavaju se dvije godine od kada sam izabrana na funkciju direktorice Agencije za sprječavanje korupcije. Od prvog dana, zajedno sa članovima Savjeta čije povjerenje sam dobila, bila sam svjesna da Agencija, kao jedan od ključnih kreatora preventivnih antikorupcijskih politika i odgovorna za njihovo sprovođenje, ukoliko želi da utiče na uređivanje društva koje stremi evropskim vrijednostima mora najprije da uredi sopstveno dvorište.

U tu svrhu smo preduzeli obiman i kompleksan zahvat koji je podrazumijevao prekid sa određenim lošim praksama i korjenite strukturne i kadrovske reforme. Zakonitost, neselektivnost, transparentnost – kao mantru smo ponavljali ove principe i integrisali ih u svoje djelovanje. Ostvareni rezultati su nas ohrabrili i potvrdili da smo na pravom putu, što su prepoznali, a o tome će kasnije govoriti i predsjednik Radulović, naši međunarodni partneri, u prvom redu Evropska komisija.

Više puta smo javnosti iznosili sa kakvim pritiscima smo se suočavali. Odoljeli smo, i time dali primjer drugim institucijama kako se čuvaju samostalnost i integritet u misiji zaštite javnog interesa i promocije vladavine prava i načela dobrog upravljanja. Iako i sada pojedine interesne strukture pokušavaju da utiču na nas i opstruišu naš rad, želimo da vjerujemo da ta praksa polako odlazi u prošlost.

Ne dozvoljavamo da nas dosadašnji dometi zavaraju i uspavaju, već uočavamo prostor – kako u zakonodavnom okviru, tako i u samoj instituciji – za dodatni napredak. Reformisanje Agencije i dalje traje, jer samo konstantnom težnjom da se mijenjamo i prilagođavamo, a sve na bazi očuvanja temeljnih vrijednosti i principa, možemo odgovoriti na izazove i potrebe zajednice. Zbog toga smo, uz podršku UNDP-a, usvojili i počeli da primjenjujemo Strateški plan za period od 2022. do 2024, kojim smo otvorili novi period u svom razvoju, odredili prioritetne zadatke i načine na koji ćemo ih ostvariti. U saradnji sa Savjetom Evrope, u toku je izrada nove Komunikacione strategije, koja će nam pomoći da jasnije identifikujemo sopstvene potrebe, da budemo što efikasniji u podizanju nivoa svijesti i otpornosti opšte javnosti na korupciju, da i dalje razvijamo saradnju sa medijima, civilnim sektorom i drugim državnim organima.

Pored toga, uz pomoć ambasade Sjedinjenih Američkih Država, započeli smo i proces uvođenja ISO 9001 sistema upravljanja kvalitetom.

Podsjetiću na navod iz posljednjeg nezvaničnog radnog dokumenta o napretku Crne Gore, da su „napori na sprječavanju korupcije nastavljeni da se poboljšavaju, i to kroz pozitivan trend u radu Agencije za sprječavanje korupcije“. Taj pozitivni trend smo iz 2021. godine, koja je praktično u svim segmentima bila najučinkovitija od osnivanja naše institucije, prenijeli i na prvu polovinu 2022.

Krećući se u zakonom određenom prostoru, želimo da damo što vidljiviji doprinos unapređenju antikorupcijskih politika. U tom smjeru, uz podršku Savjeta Evrope, obavili smo prvu od predviđene tri faze analize Zakona o sprječavanju korupcije. Preostale dvije će biti završene do kraja godine, nakon čega će biti odlučeno da li će se pristupiti izradi novog zakona ili izmjenama i dopunama postojećeg.

U saradnji sa Programom UNDP-ja, intenzivno radimo na razvijanju Metodologije za analizu propisa u cilju određenja rizičnih oblasti od nastanka korupcije, posebno dijela koji se odnosi na listu rizika, u svrhu lakše i objektivnije identifikacije budućih propisa koji bi bili predmet analize Agencije.

Najznačajniji rezultat projekta je izrađena uporedna analiza o potrebi uvođenja procjene rizika od korupcije kao obaveznog dijela zakonodavnog procesa, te kreiranje Kontrolne liste za preliminarnu kontrolu na rizike od korupcije.

Uvažavajući poseban značaj analize propisa kao snažnog antikorupcijskog mehanizma, u prvoj polovini 2022. godine Agencija je dala mišljenje na ukupno 17 propisa, što je uvećanje za 70% u odnosu na kompletnu 2021, i jednako učinku u prethodne četiri godine zbirno.

Upravo je na osnovu mišljenja Agencije, 43. Vlada Crne Gore najavila ukidanje Odluke o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera. Nakon naše reakcije, obnovljen je Javni poziv za polaganje ispita provjere znanja stečajnog upravnika, dok je više javnih preduzeća donijelo nove pravilnike koji, za razliku od prethodnih, ne sadrže korupcione rizike. Posvećeno radimo na tome da svakog dana ostvarimo makar po jednu malu pobjedu. Svaka od tih pobjeda je korak dalje u jačanju ambijenta vladavine prava i usvajanju pravila ponašanja i standarda koji će doprinijeti putu našeg društva ka krajnjem strateškom cilju, ulasku u Evropsku uniju.

Dozvolićete da se, u predočavanju rezultata našeg rada u prvih pola godine, pozovem i na statistiku. Zbog kršenja odredaba Zakona o sprječavanju korupcije, Agencija je od 1. januara do 20. juna 2022. godine nadležnim sudovima za prekršaje podnijela 690 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka.

U istom periodu, sudovi za prekršaje su na osnovu zahtjeva Agencije izrekli novčane kazne u iznosu od 37.750 eura.

Agencija je u prvoj polovini 2022, postupajući po svim primljenim zahtjevima, dala 108 mišljenja o postojanju sukoba interesa i ograničenja u vršenju javnih funkcija. To je rezultat intenzivne kampanje usmjerene na jačanje svijesti javnih funkcionera u pogledu poštovanja obaveza propisanih Zakonom, ali i rasta povjerenja. Na osnovu datih mišljenja i donijetih odluka Agencije, podnijeto je osam ostavki javnih funkcionera.

U prvih šest mjeseci 2022. Agenciji je podnijeta 81 prijava zviždača. Okončano je 16 postupaka, a u dva je utvrđeno ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije. U isto vrijeme, Agencija je pokrenula sedam postupaka po službenoj dužnosti zbog sumnje u postojanje ugrožavanja javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije. U tri slučaja je utvrđeno ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije.

Broj pokrenutih upravnih postupaka u polugodišnjem periodu je 401, najveći otkad je Agencija osnovana.

U partnerstvu sa Kancelarijom za evropske integracije i UNDP-jem, a uz podršku Ambasade Norveške, razvili smo Metodologiju za procjenu primjene antikorupcijskih mjera, u cilju unapređenja sadržaja i efekata planova integriteta. Metodologija je u pilot fazi primijenjena na organe vlasti iz dva sektora: državna uprava i socijalna i dječja zaštita. Izrađeni su pojedinačni izvještaji za sve koji su učestvovali u projektu, kao i dva sektorska izvještaja, koja sadrže i rang liste organa vlasti u odnosu na njihov učinak u primjeni antikorupcijskih mjera. Organi već rade na ispunjavanju preporuka sadržanih u pomenutim izvještajima.

Sve pobrojano urađeno je u okolnostima u kojima se nosimo sa dosad neuobičajenim izazovom. Upoznati ste da zbog odgađanja lokalnih izbora u 14 opština, izborna kampanja traje već više od dva mjeseca i trajaće sve do kraja oktobra. Zbog toga smo prinuđeni da značajan dio kadrovskih kapaciteta usmjerimo na nadzor i kontrolu kampanje, što zahtijeva ogromnu energiju i angažman naših službenika, a što bi moglo da utiče na kvalitet procesa rada u ostalim segmentima našeg djelovanja. Nadamo se da će buduće izmjene Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja predvidjeti odgovarajuće rješenje za uklanjanje ove pravne praznine.

Na kraju, uz zahvalnost međunarodnim partnerima i medijima na pruženoj ruci povjerenja i na plodotvornoj saradnji, uvjeravam vas da će Agencija za sprječavanje korupcije ostati privržena misiji koja je sažeta u naslovu brošure koju ste danas dobili – da bude temelj odgovornog društva.

Arhiva novosti