Agencija za sprječavanje korupcije

Komentar direktora Agencije na rezultate istraživanja

Komentar direktora Agencije Sretena Radonjića na rezultate istraživanja ”Stavovi javnosti o pitanju korupcije i upoznatost sa radom Agencije za sprječavanje korupcije“
28. decembar 2016.

Istraživanje javnog mnjenja ”Stavovi javnosti o pitanju korupcije i upoznatost sa radom Agencije za sprječavanje korupcije“ sprovedeno je u decembru ove godine, a cilj mu je bio utvrđivanje percepcije, informisanosti, stavova i iskustava građana o korupciji u Crnoj Gori. Osim toga, kroz istraživanje smo željeli da utvrdimo koliko je poznavanje rada i nivo povjerenja građana u Agenciju za sprječavanje korupcije, za čije potrebe je istraživanje sprovela agencija De Facto.

Rezultati istraživanja su ohrabrujući za Agenciju i predstavljaju konkretnu potvrdu uspješne i dosljedne realizacije svih nadležnosti u prvoj godini rada. Istovremeno, pozitivni rezultati predstavljaju i snažan podstrek za nastavak dosljednog sprovođenja svih zakonskih obaveza, kao i obaveza iz strateških antikorupcijskih dokumenata.

Naime, istraživanje je pokazalo da gotovo dvije trećine građana ima povjerenja u rad Agencije, te da skoro 70 odsto ispitanika smatra da je Agencija dala doprinos sveukupnoj borbi protiv korupcije. Osim toga, više od 70 odsto građana smatra i da kampanje Agencije ohrabruju građane u suprotstavljanju korupciji, a Agencija je i na prvom mjestu kada su u pitanju institucije kojima bi građani prijavili korupciju.

Ocjenjujem da je dobrim rezultatima istraživanja doprinio uspješan odgovor Agencije na velike izazove koji su je čekali u primjeni novih antikorupcijskih zakona u prvoj godini rada, a u uslovima izgradnje i zaokruživanja kadrovskih i informaciono – tehničkih kapaciteta. To je svakako i rezultat dosljedne primjene Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, posebno tokom parlamentarnih izbora u oktobru, gdje je Agencija maksimalno iskoristila ovlašćenja koja su joj dodijeljena ovim propisom i pokrenula 66 prekršajnih postupaka protiv političkih subjekata po različitim osnovima. Agencija je doprinijela podizanju nivoa transparentnosti izbornog procesa, kao i prevenciji eventualnih zloupotreba javnih resursa u predizborne svrhe.

Rezultati istraživanja potvrđuju i uspješnost Agencije u primjeni svih ostalih ovlašćenja datih kroz zakone koji regulišu sprječavanje sukoba interesa i prijavljivanje imovine, postupanje po prijavama zviždača, jačanje integriteta i etike u organima vlasti...

Napominjem da je, nakon što je Agencija donijela Odluke i dala Mišljenja u vezi sprječavanja sukoba interesa javnih funkcionera, 69 javnih funkcionera podnijelo ostavke na javne funkcije.

Kada su u pitanju planovi integriteta, Agencija je  dala 63 preporuke na nacrte dostavljenih planova u cilju njihovog unapređenja, obavila preko 400 konsultacija sa organima vlasti povodom izrade planova integriteta, a nadležnim sudovima podnijela 56 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka protiv organa vlasti koji nijesu donijeli plan integriteta. Izrečeno je sedam opomena, dvije oslobađajuće presude i  novčane  kazne  u iznosu preko 9.000,00€. 

Posebno ističem i to što je Agencija efikasno sprovodila svoje nadležnosti kada su u pitanju prijave zviždača. Tako je tokom ove godine pristiglo više od 50 prijava, što govori o povjerenju građana u rad Agencije, a što je potvrđeno i ovim istraživanjem.

Agencija je, što istraživanje jasno prepoznaje, nedvosmisleno pružila snažan doprinos rastu transparentnosti u radu državnih institucija, javnih funkcionera i političkih subjekata.

Podsjećam da dobri rezultati istraživanja o radu Agencije dolaze nakon što su u posljednjem Izvještaju Evropske Komisije o napretku prepoznati napori koje smo od početka rada Agencije uložili, iznešene pozitivne ocjene o početku rada Agencije i objektivnim i stručnim ocijenjeni naš pristup u odnosu na nadležnosti i postignute rezultate za manje od godinu.

U drugom poglavlju istraživanja, koje se odnosi na stavove javnosti o korupciji, takođe ohrabruje podatak da najveći procenat ispitanika nikada nije bio uslovljen od bilo kog službenika zahtjevom za davanje poklona/novca prilikom ostvarivanja prava kod državnih ili organa lokalne samouprave. Gotovo identičan procenat je i onih koji tvrde da nikada nisu ponudili neku vrstu poklona/novca kako bi ostvarili pravo koje im po zakonu pripada.

Važan je i podatak da najveći procenat ispitanika smatra da nikada nije u redu dati novac, poklon ili učiniti uslugu službeniku u javnom sektoru kako bi ostvarili prava koja im zakonom pripadaju. Sve to nedvosmisleno govori o tome da raste nivo javne svijesti o štetnosti korupcije u našem društvu.

Ipak, uz pozitivne nalaze, moramo konstatovati da je Istraživanje nedvosmisleno ukazalo i na određene aspekte borbe protiv korupcije na koje se u narednom periodu mora obratiti posebna pažnja. Sveukupno posmatrano, najveći broj građana smatra da je nivo korupcije u 2016. ostao na istom nivou kao prošle godine, što nije loš, ali nije ni zadovoljavajući rezultat.

Takođe, prema istraživanju je više onih ispitanika koji kažu da ne bi prijavili korupciju (43.4%) nego onih koji kažu da bi je prijavili (38%). Glavni razlog zbog kojeg građani ne bi prijavili korupciju je nedostatak povjerenja u to da će nadležni organi postupiti po prijavi. Da su napori nadležnih institucija u borbi protiv korupcije bili uspješni i efikasni smatra gotovo 40 odsto građana, ali je ipak nešto veći procenat ispitanika koji smatraju da su ti napori bili neuspješni.

To je jasan signal da je potrebno nastaviti intenzivne aktivnosti na ohrabrivanju građana da prijavljuju korupciju i povećanju povjerenja ispitanika u rad nadležnih organa, što znači da svi akteri uključeni u borbu protiv korupcije moraju nastaviti da efikasno sprovode sve antikorupcijske nadležnosti, u čemu će Agencija, kao i do sada, dati svoj puni doprinos.

Podsjećam da, prema istraživanjima Transparency International-a, 31 procenat građana vidi korupciju kao jedan od ključnih problema sa kojima se naša država suočava. Pa ipak, taj procenat je u ovom trenutku najniži od svih država u regionu.

Uzimajući u obzir sve aspekte ovog istraživanja, kao i istraživanja i izvještaje relevantih međunarodnih organizacija u ovoj godini, nesporno je da Agencija postiže dobre i konkretne rezultate. Cilj Agencije je jasan i nepromijenjen -  dosljedno sprovođenje svih zakonskih obaveza, dalje jačanje nivoa javne svijesti o problemu korupcije, podizanje transparentnosti rada javnog i privatnog sektora, sa ciljem smanjenja rizika od pojave korupcije i sve boljih rezultata u sljedećim istraživanjima.

Vjerujemo da će takav pristup Agencije, ali i svih drugih nadležnih organa, doprinijeti daljem napretku naše države u borbi protiv korupcije i efikasnom ispunjavanju svih obaveza i zadataka u ovoj oblasti na putu evropskih integracija.

Novosti